Sterilizácia Živných Pôd v mikrobiológií (Úvod do mikrobiológie)
08.08.2011 16:26Sterilizácia ŽP:
Z fyzikálnych prostriedkov sa na sterilizáciu najčastejšie používa suché a vlhké teplo i ultrafialové žiarenie.
Sterilizácia je plné odstránenie vegetatívnych foriem MO z prostredia. Sterilizáciu poznáme:
1. neúplnú – usmrcujeme iba určitú časť MO, môže ňou byť:
- pasterizácia – je to zahriatie živnej pôdy na teplotu 60 - 80°C pri asi 30 minútach, čí vyššia teplota, tým nižší čas pôsobenia, prežijú odolné formy a volá sa aj relatívna
- tyndalizácia – je to postupné zahrievanie živnej pôdy alebo kultivačného zariadenia na teplotu 100°C, počas viacerých po sebe idúcich dní. Usmrtia sa aj práve vyklíčené spóry, pretože pri ochladení začnú klíčiť a opätovné zahriatie ich usmrtí
2. úplnú – mechanická, chemická, fyzikálna
Ø fyzikálna - laboratórne pomôcky a sklo sterilizujeme suchým teplom buď plameňom (vypálenie,opálenie), alebo horúcim vzduchom.
- Suché teplo:
a/ Vypálenie používame pri sterilizácii bakteriologického očka a očkovacej ihly tak, že v
nesvietivej časti plameňa rozžeravíme chrómniklový drôtik po celej dĺžke.
b/ Opálenie používame pri sterilizácii zátok a hrdiel nádob so živnými pôdami alebo
kultúrami mikroorganizmov vždy, keď nádobu otvárame alebo zatvárame. Opálením
plameňom zničíme mikroorganizmy na povrchu nádob a zamedzíme vnikaniu nesterilného
vzduchu z okolitého prostredia do nádob.
c/ Horúcim vzduchom sterilizujeme v horúcovzdušných sterilizátoroch laboratórne sklo a
predmety znášajúce vysoké teploty. Pretože musíme dosiahnuť stupeň absolútnej sterility,
sterilizujeme teplotou 160°C po dobu 2 hodín.
- Vlhké teplo - používame pri sterilizácii kovových predmetov, nástrojov i živných pôd vo forme vriacej vody a vodnej pary, a to buď za atmosférického tlaku alebo za zvýšeného tlaku.
a/ Prúdiaca para pri atmosférickom tlaku sa používa pri sterilizácii živných pôd- alebo predmetov, ktoré by sa teplotou vyššou ako 100 °C znehodnotili. Para tu dosahuje teplotu 99 °C, čo je teplota postačujúca usmrteniu vegetatívnych buniek mikroorganizmov, ale nie na zničenie spór. Spóry, ktoré takto prežijú, usmrtíme opakovanou (frakcionovanou) sterilizáciou, pri ktorej pôsobíme uvedenou teplotou po dobu 15 až 20 minút a opakujeme ju 3 razy s prestávkami 24 hodín. Spóry, ktoré neboli pri prvej sterilizácii usmrtené, počas prestávky vyklíčia a ako vegetatívne formy ich zničíme druhým, prípadne tretím opakovaním sterilizácie.
Kochov prístroj – teplota do 100°C, 20 minút, 3x po 24 hodinách
Autokláv - 120°C, zvyšuje sa tlak v nádobe na 1 MPa, 20 minút, stačí 1x
b/ Nasýtená vodná para za zvýšeného tlaku v autoklávoch sterilizuje také živné pôdy, ktoré znášajú vplyv vyšších teplôt bez kvalitatívnych zmien. Keďže nasýtená vodná para má vyššiu teplotu ako 100 °C, môžeme dobu sterilizácie primerane skracovať. Obyčajne sterilizujeme pri tlaku 0,10 MPa, čo zodpovedá teplote 120 °C po dobu 20 minút.
- Ultrafialové žiarenie:
ü používame pri sterilizácii vzduchu v laboratóriách a v očkovacích boxoch. Zdrojom žiarenia je UV žiarič (germicídna žiarivka). Tieto lúče s krátkou vlnovou dĺžkou sa najviac absorbujú na nukleové kyseliny v bunkách mikroorganizmov, preto je ich sterilizačný účinok vysoký. Doba pôsobenia je minimálne 20 minút a je závislá od veľkosti miestnosti a výkonu žiariča.
Ø Sterilizácia chemickými prostriedkami
· Niektoré laboratórne pomôcky z plastických hmôt sú termolabilné a nemožno ich sterilizovať vysokými teplotami.
· Pre takéto predmety je výhodná chemická sterilizácia. Zo zlúčenín, ktoré sa bežne používajú ako dezinfekčné prostriedky, môžeme použiť len také, ktoré sú zároveň prchavé aj toxické.
· Chemické prostriedky sa používajú v mikroskopickom laboratóriu tiež na dezinfekciu pracovných plôch (stoly, podlahy, steny laboratórií) a pracovných nástrojov potrebných pri odbere vzoriek (rýľ, lopatka).
· Najčastejšie sú to aldehydy (formaldehyd), halogény (chlórové vápno, jódoform) a ajatín.
Ø Sterilizácia mechanickými prostriedkami
· Tento typ sterilizácie používame najmä pri zabezpečení sterilných podmienok v určitých pracovných priestoroch. Je založený na mechanickom zachytávaní mikroorganizmov filtráciou, sedimentáciou a odstreďovaním.
a) Filtráciou - odstraňujeme mikroorganizmy z plynných a tekutých prostredí pomocou filtrov s veľmi malými pórmi, ktoré zachytávajú mikroorganizmy počas prechodu cez filter. Filtrácia je účinná pre baktérie, podstatne sa znižuje v prípade vírusov, lebo ich rozmery sú menšie ako rozmery pórov na filtroch. Existuje niekoľko typov filtrov, ktoré sa líšia konštrukciou i použitým materiálom: keramické, azbestové, sklené a membránové filtre.
b) Sedimentáciou - sterilizujeme vzduch, z ktorého elektrostaticky zrážame prachové častice a s nimi aj mikroorganizmy (elektrostatické filtre).
c) Odstreďovaním - odstraňujeme mikroorganizmy z tekutín, pričom používame vysokoobrátkovú centrifúgu. Centripetálna časť skúmavky je Číra a relatívne sterilná, centrifugálna časť obsahuje odstredené mikroorganizmy.